06-03-2012

Dodehoek nachtmerrie elke chauffeur

Niet alleen vrachtwagens, maar voor het eerst ook grote landbouwvoertuigen tonen hoe gevaarlijk de dodehoek kan zijn.

Door Dennis Nelissen in Brabants Dagblad 6 maart 2012

RAVENSTEIN – Het dodehoekproject van Veilig Verkeer Nederland, afdeling Maasland regio Oss beleeft deze maandag zijn vijftiende verjaardag. Het parkeerterrein van De Kok Transport en Zwaans Kartonnage in Ravenstein is opgeleukt met feesttent en frietkraam. Toch valt het oog valt direct op al die indrukwekkend grote voertuigen. Van alles is er: bakwagens, trucks met oplegger, touringcars, tractoren en een bietenrooimachine. Projectleider Ine van Aarssen-Janssen vertelt dat landbouwvoertuigen voor het eerst meedoen. Samen met Antoon de Klein is ze ‘uitvinder’ van het dodehoekproject. Een tv-documentaire prikkelde haar zo’n anderhalf decennium geleden tot het geven van presentaties voor schoolkinderen in deze regio. Dat werd snel opgepikt door de landelijke VVN.

Die dodehoek is de nachtmerrie van iedere chauffeur”, legt Frans van Steinvoort uit Heesch uit. Sinds 1960 tot aan zijn vut reed hij op de vrachtwagen. “Vroeger hadden we er wel van gehoord, maar niemand deed er iets mee.” Hij staat met twee collega’s paraat bij een touringcar en nodigt uit om plaats te nemen achter het stuur. De zijspiegels laten zien wat er naast en opzij van het voertuig gebeurt. “Verraderlijk is echter wat zich pál naast de bus afspeelt. Dat is onzichtbaar: de dodehoek. Fietsers die bij een verkeerslicht ter hoogte van het voorwiel wachten, zijn niet te zien voor de chauffeur”. Op Van Steinvoorts teken stapt zijn collega het blikveld van de zijspiegel in en wijst op de extra dodehoekspiegels waarin hij beter te zien is. ,,We drukken kinderen op het hart om te wachten op de fietsopstelstrook;  en als die er niet is, dan áchter de bus”. Verkeersslachtoffer Melanie van Grunsven vertelt schoolkinderen over haar dodehoek-ervaring. In 2003 werd ze overreden. Een alerte fotojournalist heeft de indrukwekkende beelden beschikbaar gesteld om Melanies verhaal kracht bij te zetten. Dat komt hard aan. Maar zodra de jonge toehoorders bekomen zijn, snellen ze naar de grote machines buiten. Tom Giesbers uit groep 8 van basisschool ‘t Ravelijn, vanaf een trekker: ,,Elk voertuig heeft een andere dodehoek. De een groter dan de ander. Nu houd ik daar rekening mee.”