04-12-2020

Bob zet mensen echt aan het denken

V&VN magazine

Iedereen kan iets doen om het verkeer voor zichzelf en voor anderen een stukje veiliger te maken. Duizenden mensen in heel Nederland doen dat heel actief. Eén  van die mensen is een 20-jarige Groningse die zich al sinds haar zestiende inzet voor de Bob-campagne.  Tijd  om even stil te staan bij … Iris Baalmans.

Hoe raakte je bij Bob betrokken?

‘Mijn zus was al lid van het Bob-campagneteam. Zij kwam altijd met de mooiste verhalen thuis. Het leek me fantastisch om ook mee te doen. Dus toen ik oud genoeg was, ben ik meteen begonnen. Dat is nu vier jaar geleden.’

Vertel! Hoe ziet een dag in het teken van verkeersveiligheid er voor jou uit?

‘Gemiddeld ga ik zo’n twee keer per maand op pad voor Bob. Ik ga mee met politiecontroles om de Bob-sleutelhanger uit te delen of ik reis af naar evenementen  om  in gesprek te gaan met bezoekers. Vaak maken we aan het begin van de dag een afspraak met een vriendengroep wie die dag de Bob is. Aan het eind van de dag komen ze dan weer bij  ons langs voor de alcoholtest.  Als de Bob geslaagd is, krijgt hij of zij uiteraard de felbegeerde gele sleutelhanger mee naar huis.  Het is echt mooi om te zien hoe graag mensen die willen hebben.’

Wat spreekt je het meest aan?

‘Het is altijd een feestje om voor Bob op pad te gaan. Je komt de leukste mensen tegen en voert mooie gesprekken. iedereen reageert heel positief. Bovendien zijn de mensen die zich inzetten voor Bob net een grote familie. Van jong tot oud: we hebben het heel gezellig samen. Hoogtepunt is muziekfestival de Zwarte Cross. Normaal gesproken staan we elke zomer vier dagen samen op onze eigen Bob-camping. Vanwege corona ging dat dit jaar niet door.’

Welk moment is je het meest bijgebleven?

‘Wat ik het mooist vind aan Bob is dat je mensen echt aan het denken zet. Soms blijkt uit de alcoholtest dat iemand net iets te veel gedronken heeft. Als hij of zij na een gesprek dan besluit om toch een taxi te nemen, ben ik blij. Verder  zal ik één jongen nooit vergeten. Ik had aan het begin van het  festival een Bob-afspraak met hem gemaakt, maar aan het einde van de  dag kwam hij al rollend over het veld naar ons toe. Ik dacht: die mag nooit achter het stuur stappen. Achteraf bleek het een grapje, want de alcoholtest gaf aan dat hij helemaal niets gedronken had. Mooi om te zien dat je ook zonder alcohol zoveel plezier kunt hebben. Hij had zijn sleutelhanger zeker verdiend!’

Wist je dat de Stichting Verantwoorde Alcoholconsumptie (STIVA) zich al 20 jaar inzet voor het WN-deel van de Bob-campagne?

Op vvn.nl lees je een uitgebreid interview met STIVA-directeur Peter de Wolf.