18-04-2008

Zien en gezien worden

Loepkijker, Brabants Dagblad 18 april 2008

Tja, je kunt natuurlijk de hele vrachtwagen volhangen met spiegels, Maar verkeersveiliger zal het daar allemaal niet van worden, denkt de 52-jarige Ine van Aarssen-Janssen van Veilig Verkeer Nederland, afdeling Maasland. De initiatiefneemster van het dodehoekproject ‘Good 2 See You!’ staat deze maandagochtend aan de boorden van de Osse Hazenakker, om een driehonderdtal leerlingen van Het Hooghuis attent te maken op de gevaren van de, inmiddels overbekende, dodehoek. “Dat stuk voorlichting geven is van belang. Het blijft toch mensenwerk: een interactie tussen chauffeur en fietser”, vindt de projectleidster. Die uitspraak wordt extra kracht bijgezet door een in oktober gepresenteerd onderzoek van de SWOV (Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid). Daaruit blijkt dat het menselijk gedrag een aanzienlijke hoofdoorzaak is van een dodehoekongeval. Om de tieners te laten ‘voelen’ wat chauffeurs zien, daar hoog in de kabine, staan er drie enorme ‘bakbeesten’ aan de Meidoornlaan geposteerd. Eenieder voorzien van de nodige ‘uitleggers’. Ervaringsdeskundigen, beter gezegd. De (oud-)chauffeurs praten honderduit, en de tweedejaars van locaties Zuid en West leggen hun oor met meer dan gemiddelde belangstelling te luisteren. Vaak niet voor de eerste keer, zo merkt Loepkijker. ,,Op de basisschool heb ik dit project al twee keer gevolgd”, laat de 14-jarige Joep Kruynen weten. ,”Zelf merk ik dat chauffeurs je vaak niet zien. Dan stap ik altijd af of besluit ik om op de stoep te gaan fietsen. Veiligheid voor alles, natuurlijk.” Door zelf plaats te nemen in de chauffeurskabine krijgen de leerlingen exact mee wat er wel en niet gezien wordt. En dat valt nog vies tegen, merken de meesten. De Arnhemse vrijwilliger AndrĂ© Janssen (58), die zelf als chauffeur stad en land heeft afgereden, is duidelijk in zijn uitleg. ,,Het gaat om zien en gezien worden. Je kan als fietser proberen een vrachtwagen ‘weg te koppen’, maar dat lukt niet, kan ik je vertellen.” Herhaling van dit soort projecten is belangrijk, is de algemene opvatting. Want: voorkomen blijft beter dan genezen.